Exotika českých Vánoc

Tak jako k vánočním svátkům patří tradičně stromeček, kapřík a vánoční cukroví, tak i sváteční stůl si můžeme ozdobit exotickými plody, na nichž si později pochutnáme.

V současné době již není problém je zakoupit fronty na banány, pomeranče a mandarínky zůstávají již jen v paměti našich rodičů a prarodičů…

Typickým vánočním ovocem je především ananas. Ananas comosus je tropická rostlina z rodiny Bromelií a je domovem v Brazílii, Bolívii a Paraguayi. Pod hezkou, leč tlustou slupkou se skrývá šťavnaté bílé nebo žluté "masíčko", uprostřed s tuhým, vláknitým jádrem. Velikost bývá rozmanitá může být až 30 cm dlouhý a vážit více jak 4 kila. O rozšíření a oblibu ananasu se postaral svého času Kryštof Kolumbus, který přivezl na "vzorek" do Španělska. Španělé ananas rozšířili na Filipínách, Havaji a Guamu. Ovoce dostalo své pojmenování "ananas" od své podoby s borovou šiškou.

V roce 1720 začala v evropských sklenících úspěšná kultivace rostliny a v roce 1886 byla založena první plantáž na pěstování ananasových plodů pro komerční účely. Byly vypěstovány ananasové raritní odrůdy jako například španělský červený Hilo, s úplně hladkým povrchem Cayenne, odrůdy St.Michael, Kona Sugarloaf, královna Natal, Pernambuco jejichž "masíčko" je velmi ostré chuti nebo zlatý Del Monte, jež je neobyčejně sladký. Odrůda miniananásků je pro svou barevnost používána do kytic nebo jako samostatní dekorace

V současné době je ananasovým královstvím Jihovýchodní Asie, kde největšími producenty jsou Filipíny a Thajsko.

Ananas je možno sklízet pouze patřičně zralý, proto se ke spotřebiteli dostává rychlou cestou a je vždy čerstvý. Dozrálý ananas poznáme podle toho, že "maso" je pevné avšak poddajné, ostré listy když za ně silněji zataháme se od plodu oddělí a čichnemeli si k opačnému konci plodu, tak voní svou charakteristickou ananasovou vůní.

V ananasu je cca 10% cukru. Vitamínu C má o něco méně než citrony 30 mg/100g, dále obsahuje provitamin A, vitaminy B a kyselinu listovou. Z minerálních látek v něm najdeme draslík, hořčík, vápník, fosfor, zinek a železo. Je v něm obsažen enzym bromelin, který je velmi účinný při trávení.

Každý plod ananasu vyroste samostatně z růžice listů, na něm vypučí modrofialové květy, jež opylují kolibříci.

Ananasovou rostlinu se vám při troše trpělivosti a štěstí podaří vypěstovat i doma. Z ananasu opatrně odříznete horní část s kopinatými listy. Tu uvnitř očistíte od zbytků "masíčka", posadíte do vyšší misky či kořenáče a zasypete dřevěným uhlím nebo pískem a teď POZOR ! necháte torzo ananasu nejméně 2 týdny zaschnout! Nebo dejte očištěnou růžici do sklenky tak, aby se listy zachytila za okraj a torzo rostliny zůstane ve vzduchu. V tomto případě později můžete pozorovat tvořící se kořínky. V žádném případě upravenou růžici nesmíte ponořit do vody, protože by vám uhnila. Když jsou tedy na světě kořínky, můžete ananasovou rostlinku zasadit do kypré půdy a dát ji na teplé, ale i vlhké stanoviště.

Ananas je starý symbol pohostinnosti. Z tohoto důvodu jím bývá ozdoben i sváteční vánoční stůl.

HEZKÉ A PŘÍJEMNÉ SVÁTKY VÁNOČNÍ,
POHODOVÝ ROK 2005 VŠEM PŘÍZNIVCŮM "MOSTU"
PŘEJE VEZA


zpět na stránky Rok na planetě Zemi

Zpět k Mostu ?

VEZA